Alkomat dowodowy i jego specyfika

O tym, jak duże znaczenie mają kontrole trzeźwości na drodze, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Nie brakuje przecież kierowców, którzy stracili prawo jazdy tylko dlatego, że źle ocenili swój stan upojenia po jednym lub dwóch wypitych piwach. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się alkomaty, które można mieć przez cały czas pod ręką.

Alkomat dowodowy – co to takiego?

Na liście alkomatów dostępnych dziś w sprzedaży tak zwane alkomaty dowodowe zajmują szczególnie ważne miejsce. Są kupowane przez najbardziej wymagających odbiorców. Co więcej, te najsolidniejsze mogą być wykorzystywane z powodzeniem przez wiele lat. Oczywiście, nie każde rozwiązanie o takiej nazwie rzeczywiście zasługuje na uwagę. Dobrym pomysłem wydaje się więc postawienie pytania o to, na czym polega specyfika alkomatu dowodowego.Urządzenie to może być definiowane na wiele sposobów. Najczęściej jednak zwraca się uwagę na to, że wykonane przez niego pomiary mogą być uważane za dowód w sprawach sądowych. Tym, co cechuje alkomaty dowodowe jest więc nie tylko precyzja, ale również staranne wykonanie z wykorzystaniem komponentów najwyższej jakości. Na szczególne podkreślenie zasługuje w ich przypadku czuły sensor elektrochemiczny oraz tak zwane wzorcowanie.Świadectwo wzorcowania jest zagadnieniem, któremu warto poświęcić chwilę uwagi. Urządzenie nie może być uznawane za alkomat dowodowy, jeśli go nie posiada. Należy też pamiętać, że ważność świadectwa jest ograniczona i wynosi zaledwie sześć miesięcy. Brak świadectwa przekreśla możliwość uznawania pomiaru za dowód w sprawie nawet, jeśli sam alkomat nadal działa prawidłowo.

Zastosowanie alkomatu dowodowego

Choć alkomaty dowodowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców aut osobowych i ciężarowych, nie są oni wcale ich jedynymi odbiorcami. Rozwiązania tego typu znajdują zastosowanie także wśród policjantów, zarówno na komisariatach, jak i podczas aktywności podejmowanych w terenie. Oczywiście, lista odbiorców alkomatów dowodowych jest znacznie dłuższa.Współcześnie coraz częściej możemy spotkać się z nimi w zakładach pracy, zwłaszcza jeśli pracownicy muszą zachowywać trzeźwość, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i wykorzystywanego przez siebie sprzętu. Alkomat dowodowy pojawia się też w więzieniach, w izbach wytrzeźwień, w szpitalach i w ośrodkach pomocy społecznej. Jego pomiary są dokładne i wiarygodne, a cena coraz bardziej przystępna, sam zakup takiego alkomatu nie jest więc już postrzegany jako wyjątkowo duży wydatek.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *