Nie trzeba być zawodowym masażem, by cieszyć się domowym smakiem wyrobów wędliniarskich. Wystarczy tylko kilka prostych urządzeń, by domownicy mogli zdrowo się odżywiać. Kiełbasy przygotowane samodzielnie nie zawierają żadnych konserwantów i środków chemicznych.
Jak przygotować domowe wędliny?
Oczywiście sprawą najważniejszą jest mięso dobrej jakości, może być wieprzowe, wołowe lub drobiowe, w zależności od upodobań. Mięso należy wcześniej zapeklować z dodatkiem ulubionych przypraw, np. czosnku, pieprzu, ziół. Najlepsze efekty smakowe mięso osiąga po kilku dniach peklowania.
Kolejny etap to przygotowanie kiełbas. Najpierw mięso trzeba zmielić w maszynce, grubość mielenia uzależniona jest od rodzaju wędlin jakie chcemy uzyskać. Tak przygotowanym mięsem możemy nadziewać jelita naturalne lub sztuczne osłonki. Służy do tego specjalna nadziewarka do kiełbasy.
Jak działa nadziewarka do kiełbasy?
To urządzenie jest niezwykle proste w działaniu i obsłudze. Głównym elementem jest korpus ze ślimakiem i tłokiem, które przesuwają mięso do lejka i następnie do jelita. Na potrzeby domowe i małych zakładów gastronomicznych w zupełności wystarcza nadziewarka ręczna. Dzięki odpowiednim przekładniom można w ciągu godziny przygotować nawet 12 kg wędlin. Nadziewarki elektryczne o znacznie większej pojemności przeznaczone są dla profesjonalnych zakładów masarskich.
Tak przygotowane wędliny można gotować w szynkowarze, piec w piekarniku lub grillować. Oczywiście najlepsze efekty smakowe uzyska się dzięki uwędzeniu wyrobów w domowej wędzarni.
Jaka nadziewarka będzie najlepsza?
Producenci oferują wiele modeli nadziewarek do kiełbas. Różnią się one pojemnością, wydajnością, jakością wykonania oraz dodatkowym wyposażeniem. Różna wielkość lejków umożliwia przygotowanie kabanosów, parówek, kiełbasy wiejskiej lub szynkowej.
Wybierając nadziewarkę do kiełbasy należy brać pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby. Nie ma sensu kupowanie nadziewarki o pojemności 10 l, jeżeli własne wędliny robimy sporadycznie.
Wiele osób zastanawia się czy lepsza będzie nadziewarka pionowa, czy pozioma. W zasadzie nie ma to większego znaczenia. Nadziewarka pozioma zajmuje więcej miejsca na blacie, obie są stabilne i łatwe w obsłudze. Ważne, by były wykonane z wysokiej klasy stali nierdzewnej, która zapewnia łatwe mycie i długą trwałość.