Dżem, powidła, a może konfitura? Oto, czym różnią się te przetwory!

Poszukując naturalnych, słodkich dodatków do pieczywa czy herbaty, mamy możliwość, by wybierać spośród wielu podobnych produktów, stworzonych dzięki magii owoców. Każdy z nich jednak różni się nieco składem, więc jeśli zależy nam na określonych właściwościach kupowanego dodatku, warto zastanowić się nad różnicami między dżemem, konfiturą a powidłami.

Dżemy i marmolady – trochę codziennej słodyczy

Zarówno dżem, jak i marmolada, to naturalne przetwory z owoców, które stanowią powszechny składnik polskich śniadań i deserów. Czasami te pojęcia używane są wymiennie, jednak w rzeczywistości mówimy tu o 2 różniących się składem produktach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej szczegółom wspomnianych różnic. W dżemach spotkamy się z nieco mniejszą zawartością owoców, niż w marmoladach – te pierwsze będą zawierać około 30% owoców, drugie zaś co najmniej 50%.

Ich proces przygotowania przebiega podobnie, obejmując w obu przypadkach długotrwałe przetwarzanie termiczne owoców z dodatkiem cukru. Jednak to marmolady zawierają najczęściej całe kawałki owoców, podczas gdy dżemy produkowane są także z przecierów owocowych różnego typu. Żelowa konsystencja tych przetworów ma związek z użyciem owoców zawierających pektyny, choć w przemysłowej wersji często spotykamy dodawanie pektyn w proszku.

Konfitura – wysmakowany dodatek

Konfitury stanowią przykład jednego z najbardziej cenionych naturalnych przetworów z owoców. Są to produkty wyjątkowo wysokiej jakości, gdzie renomowany producent nigdy nie zastosuje konserwantów czy sztucznych dodatków. Nie znaczy to oczywiście, że konfitura szybko się zepsuje – cukier, przy użyciu którego zostaje ona przygotowana, pełni tu doskonale funkcję konserwującą.

Konfiturę przygotowuje się tradycyjnie w specjalnych, pogłębionych patelniach do konfitur, wykonanych na ogół z miedzi, których przykłady można zobaczyć na każdym targu staroci. Współcześnie używane są do tego raczej garnki z bardziej nowoczesnych i bezpieczniejszych materiałów. By konfitura mogła otrzymać swoją szlachetną nazwę, potrzebne będą owoce w najlepszym gatunku oraz naturalny syrop cukrowy lub winogronowy.

Powidła – śliwkowy rarytas

By stworzyć powidła doskonałe, nie można w żadnym wypadku oszczędzać na owocach. Tradycja każe postępować tutaj dokładnie odwrotnie – zawartość owoców na każde 100 g gotowych powideł nie powinna spaść poniżej 160 g, a im będzie większa, tym lepiej. Naturalne przetwory z owoców wymagają niekiedy sporo pracy, by uzyskać doskonały efekt końcowy, a powidła śliwkowe są tego najlepszym przykładem. Powstają one dzięki kilkudniowemu prażeniu śliwek węgierek w odpowiednich garnkach.

Każdego dnia proces ten musi trwać przynajmniej 2 godziny. Dopiero po tym czasie uzyskujemy skoncentrowane, aromatyczne powidła, których smak potrafi skusić do spałaszowania całego słoika. Choć nie jest to zalecane, warto tu podkreślić, że ten rodzaj naturalnych przetworów z owoców nie zawiera dodatkowego cukru. Wybierając produkty renomowanej marki zdrowej żywności, możemy poznać cudowny smak powideł bez wspomnianego nakładu pracy. Jednak czasem warto poświęcić nieco czasu, by po domu przez kilka dni roznosił się niebiański zapach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *